I Ns 308/24 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Goleniowie z 2024-08-16
Sygnatura akt I Ns 308/24
POSTANOWIENIE
G., dnia 10 lipca 2024 r.
Sąd Rejonowy w Goleniowie, Wydział I Cywilny:
Przewodniczący: sędzia Joanna Smalec
po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2024 r. w Goleniowie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku S. K., M. K.
przy udziale K. K.
zasiedzenie nieruchomości
postanawia:
odrzucić wniosek (art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c.)
sędzia Joanna Smalec
zasadnicze powody rozstrzygnięcia (art. 357 § 5 k.p.c.), które nie zastępują uzasadnienia orzeczenia
Wskazany we wniosku jedyny uczestnik postępowania K. K. zmarł przed wszczęciem postępowania. Zgodnie z art. 64 § 1 k.p.c., osoba fizyczna posiada zdolność prawną, określoną jako „zdolność do występowania w charakterze strony”, od chwili urodzenia do chwili śmierci (art. 8 § 1 k.c.). Skoro powyżej wymieniony uczestnik zmarł przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego, nie miał on zdolności sądowej w dacie złożenia wniosku.
Wnioskodawcy winni zatem ustalić i wskazać we wniosku o zasiedzenie spadkobierców zmarłego uczestnika, który wciąż widnieje w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości.
sędzia Joanna Smalec
Sygn. akt I Ns 308/24
UZASADNIENIE
postanowienia z 10 lipca 2024 r.
W. złożyli wniosek o zasiedzenie nieruchomości.
Jako uczestnika postępowania wskazali K. K., który widnieje w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości jako jej jedyny właściciel.
Korespondencja kierowana do ww. osoby powróciła z adnotacją „nie podjęto w terminie”.
Z poczynionych ustaleń wynika, że ww. uczestnik postępowania zmarł, wszczęte zaś postępowanie spadkowe po ww. nie zakończyło się wydaniem postanowienia spadkowego.
Zdaniem Sądu, skoro wskazany we wniosku jedyny uczestnik postępowania K. K. zmarł przed wszczęciem postępowania, postępowanie sądowe z jego udziałem nie mogło się toczyć.
Zgodnie z art. 64 § 1 k.p.c., osoba fizyczna posiada zdolność prawną, określoną jako "zdolność do występowania w charakterze strony", od chwili urodzenia do chwili śmierci (art. 8 § 1 k.c.).
Skoro powyżej wymieniony uczestnik zmarł przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego, nie miał on zdolności sądowej w dacie złożenia wniosku. Stosownie zaś do treści art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c. znajdującego odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art. 13 § 2 k.p.c. sąd odrzuca wniosek, jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej. Przy czym chodzi tutaj o tzw. pierwotny brak zdolności sądowej, tj. istniejący już w chwili wniesienia pozwu/wniosku do Sadu. Okoliczności uzasadniające odrzucenie pozwu/wniosku Sąd rozstrzygający sprawę bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy (art. 202 k.p.c.).
W niniejszej sprawie, jak już wyżej wskazano jedyny uczestnik postępowania widniejący w księdze wieczystej nieruchomości jako właściciel, zmarł przed złożeniem wniosku, a zatem już w tej chwili występował pierwotny brak zdolności sądowej po stronie uczestnika. Dlatego też wniosek wniesiony przeciwko jego osobie należało odrzucić.
Wnioskodawcy winni zatem ustalić i wskazać we wniosku o zasiedzenie spadkobierców zmarłego uczestnika, który wciąż widnieje w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Pomocne w ww. zakresie mogą być informacje zawarte w aktach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po K. K. sygn. akt I Ns 622/10, w którym to postępowaniu wniosek co prawda został zwrócony, jednakże znajdują się informacje pomocne w ustaleniu kręgu osób, które niewątpliwie winny wziąć udział w przedmiotowym postępowaniu. Do kręgu osób zainteresowanych w sprawie o zasiedzenie należy bowiem w szczególności dotychczasowy właściciel (właściciele) nieruchomości, bez względu na to, czy jego prawo zostało stwierdzone i czy wynika z dołączonego na podstawie art. 607 odpisu z księgi wieczystej. Jeśli właściciel nie żyje, status zainteresowanych w sprawie mają jego spadkobiercy.
Wnioskodawca powinien zatem we wniosku o stwierdzenie zasiedzenia podać dotychczasowego właściciela nieruchomości, a w razie jego śmierci, jego spadkobierców i należycie fakt ten udokumentować, czy tez wykazać innymi środkami dowodowymi, np. zeznaniami uczestników postępowania o zasiedzenie i aktami stanu cywilnego.
Jedynie w sytuacji, gdyby wnioskodawca z przyczyn od siebie niezależnych tego nie zrobił – Sąd powinien z urzędu podjąć czynności zmierzające do ustalenia właściciela i wezwania go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.), a gdyby czynności te nie przyniosły rezultatu – zarządzić ogłoszenie przewidziane w art. 609 § 2 k.p.c.
W okolicznościach sprawy, brak było przesłanek dla stwierdzenia, że wnioskodawca z przyczyn od siebie niezależnych nie wskazał spadkobierców zmarłego właściciela nieruchomości, skoro z wniosku o zasiedzenie nawet nie wynikało, że uczestnik zmarł.
Mając powyższe na uwadze Sąd postanowił jak w sentencji, odrzucając wniosek na podstawie art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.
sędzia Joanna Smalec
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Goleniowie
Osoba, która wytworzyła informację: sędzia Joanna Smalec
Data wytworzenia informacji: